Napísali o nás

Skončí sa zdražovanie bytov? Odpovedajú najväčší developeri

07.01.2020 | www.index.sme.sk


Ceny bývania sú najvyššie v modernej histórii Slovenska. Podpísala sa pod to kombinácia viacerých faktorov.
 
Na jednej strane priaznivá ekonomická situácia a rekordne lacnéhypotéky, na druhej strane enormný dopyt a v mnohých prípadoch komplikované povoľovanie stavieb.
 
Analytici predpovedajú, že rast cien nehnuteľností bude pokračovať aj v roku 2020. Ako sa na situáciu pozerajú najväčší slovenskí developeri? INDEX oslovil ich zástupcov s otázkou, či vidia priestor na ďalší rast cien bytov.

Ivan Rolný, člen predstvenstva ITB Development
 
S akými očakávaniami vstupujete do roku 2020?

Teší ma, že nároky na bývanie sa kontinuálne zvyšujú, čo prináša priestor pre inovatívne realizácie a nové nápady pre naše projekty. Ľudia čoraz viac rozmýšľajú napríklad nad tým, ako si vychladiť byty, nakoľko klimatizácia dnes už nie je žiadnym luxusom, objavujú efektívnejšie možnosti. V našich projektoch tak môžeme realizovať ekologické formy vykurovania či chladenia. Klienti sa takisto zameriavajú aj na to, ako budú mať byty zatienené. Mnoho z nich má záujem o rôzne formy digitálnej domácnosti, čo znamená, že chcú mať v bytoch realizované špeciálne rozvody. Množia sa otázky ohľadne nabíjačiek na elektrické autá. Ľudia by mali radi elektrickú zásuvku pri parkovacom mieste, aby si tam mohli nabíjať napríklad aj elektrokolobežku alebo skúter. Častejšie si tiež žiadajú stojany na bicykle, ktoré sa dajú uzamknúť.
To všetko sú skutočnosti, ktoré nás v budúcom období budú ovplyvňovať pri nových nápadoch a rozhodnutia. Je dôležité, že klient má vysoké nároky, a to je príležitosť nestagnovať a ďalej posúvať svoje schopnosti a myslenie. Verím, že rok 2020 preto bude plný inovatívnych zmien, s ktorými budeme pracovať.
 
Čo je najväčšou hrozbou nasledujúcich mesiacov?

Nakoľko naše projekty realizujeme najmä v Bratislave, vidím niekoľko komplikácií, ktoré na nás číhajú priamo v hlavnom meste. Dopyt po bývaní takmer prevyšuje ponuku a situáciu navyše komplikuje magistrát, ktorý zmenil svoj prístup k vydávaniu záväzných stanovísk k projektom, čím sa povoľovací proces na nové projekty značne predĺži. Myslím si, že mesto by malo podnikať isté opatrenia v rámci svojich možností. Určite sa kompetentní snažia aplikovať riešenia, ako situáciu zlepšiť, avšak ich kroky spôsobujú, že ceny bytov prudko narastú a objektívnou príčinou nebudú „nenásytní“ developeri umelo zvyšujúci marže. Projektov sa schvaľuje skutočne veľmi málo, následkom čoho Bratislava stagnuje. Keď nastane situácia, že sa vypredajú všetky byty, ktoré sú dnes na trhu a nové projekty nebudú v ponuke, kde budú ľudia bývať?

Bratislava potrebuje, aby sa každý rok dostalo do predaja niekoľko tisíc bytov. Potreba bývania je tu veľká. Navyše, ešte stále nemáme dostatok bytov na pokrytie aktuálneho dopytu, avšak prísun nových projektov sa odrazu zastavil. Všetci si uvedomujeme tento jav. Bude sa stále znásobovať, najmä od budúceho roka, kedy na trhu nebude prílev nových projektov. Zopár ich bude, avšak tie boli povolené v minulosti, čiže pôjde len o akési dobiehanie. Projekty, ktoré by mali teraz byť na schvaľovacom konaní, a mali by byť pripravované, stoja. A pravdepodobne tak skoro ani „zelenú“ nedostanú. Toto je len niekoľko hrozieb, ktoré v konečnom dôsledku zapríčinia ďalšie navyšovanie cien, ktoré môžu pokojne narásť aj o dvadsať percent, čo je markantný rozdiel.
 
Koľko bytov chcete v budúcom roku začať stavať? Koľko ich v budúcom roku dokončíte?

V roku 2020 budeme svoju pozornosť sústrediť na projekty Kolísky v Záhorskej Bystrici a na druhú fázu Čerešní v Dúbravke. Byty v Kolískach sú v dokončovacej fáze a budú v priebehu roka 2020 pripravené k nasťahovaniu nových majiteľov. Celkovo tu budeme mať hotových 98 bytov. V Čerešniach sme koncom roka 2019 začali so stavbou druhej fázy. Tu nás čaká výstavba 218 nových bytov, ktoré spájajú výnimočnú kvalitu stavby a jedinečnú architektúru s dôrazom na komunitné bývanie.
 
Myslíte si, že je priestor pre ďalší rast cien bytov?

Ako som spomínal, v súčasnosti máme pomerne komplikovanú situáciu, nakoľko sa stretávajú dve skutočnosti. Prvou je, že klienti majú záujem o kúpu bytov a kúpne rozhodnutie im ešte zjednodušuje veľmi dobrá dostupnosť hypoték . Záujemcom o kúpu bytu teda nechýbajú finančné prostriedky, no dostávajú sa do problematickej situácie, nakoľko nie je dostatočná ponuka. V súčasnosti je v predaji najmenší počet bytov za posledných desať až pätnásť rokov. Na trhu je podľa odhadov približne o polovicu menej bytov, ako býva štandardom.

Obávam sa, že v priebehu roka 2020 sa problém ešte viac prehĺbi, pretože nepredpokladám, že by sa za ten čas výraznejšie zmenila politika poskytovania hypoték. Tie budú stále prístupné. Zároveň bude na trhu počet voľných bytov klesať, čo môže vyústiť do skokového zvyšovania cien realít. Vychádzam aj z aktuálnych údajov a štatistík Národnej banky Slovenska. Ceny bytov podľa tohto zdroja nie sú problematické, alebo rizikové. Dokonca nie sú ani v takzvanom špekulatívnom pásme. Ešte stále sme v tom štandardnom, ktoré je ekonomicky zdôvodniteľné. Možno sa v nadchádzajúcich mesiacoch dostaneme do rizikového pásma, no trend je taký, že ceny bytov určite nebudú klesať, ale naopak budú rásť.

Celý článok si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz: https://index.sme.sk/c/22285973/skonci-sa-zdrazovanie-bytov-odpovedaju-najvacsi-slovenski-developeri.html?ref=tembox

Ochrana osobných údajov

© Copyright ITB, Mickiewiczova 9 , 811 07 Bratislava | created by 2CREATE advertising

Facebook Instagram Linkedin Youtube