Napísali o nás

Veľkí developeri na Slovensku počas koronakrízy

21.04.2020 | ASB


Súčasná situácia má vplyv na obchodnú činnosť spoločností, ktoré majú problémy uzatvárať zákazky, získavať podklady k už prebiehajúcim projektom alebo zaisťovať finančný chod firmy tak, ako je pre ne bežné. To sa podpisuje na finančnom zdraví spoločnosti, takže opýtané spoločnosti očakávajú v priemere zníženie svojho hospodárskeho zisku až o 32 % v dôsledku súčasnej situácie okolo epidémie koronavírusu. Vyplýva to z Polročnej analýzy slovenského stavebníctva H1/2020 spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research. Ako na túto situáciu reagujú veľké developerské spoločnosti na Slovensku?

Aké opatrenia ste museli uskutočniť v súvislosti so šírením nákazy COVID-19 a nastupujúcou koronakrízou? Pokračujete vo výstavbe svojich projektov alebo ste museli ísť do obmedzeného režimu?

"Spoločnosť ITB Development prijala niekoľko bezpečnostných opatrení. Aby sme eliminovali možnosť šírenia nákazy, naši zamestnanci majú umožnené pracovať z domu. V súčasnosti realizujeme výstavbu dvoch projektov – Kolísky v Záhorskej Bystrici a Čerešne fine living v Dúbravke. Na staveniskách sa každému pri vstupe zmeria teplota, všetci pracovníci používajú ochranné rúška a rukavice a dohliadame na dodržiavanie sprísnených opatrení. Aktuálne sa nám darí obe naše stavby držať v riadnom chode. Po odznení epidémie očakávame rýchly návrat do normálneho režimu bez obmedzení súvisiacich s ochrannými opatreniami.
Vzhľadom na súčasný stav výskytu nového koronavírusu COVID-19 je však možné, že pri iných realitných projektoch na Slovensku dôjde k niekoľkotýždňovému predĺženiu plánovanej výstavby. Niektorí dodávatelia stavebných prác môžu čeliť problémom s nedostatkom pracovnej sily pre karanténne opatrenia a uzatvorené hranice. Taktiež je pravdepodobné, že sa môže vyskytnúť omeškanie dodávok stavebného materiálu. "

Spoločnosť čakajú ekonomicky ťažké časy. Robili ste si interný odhad situácie na trhu s realitami v najbližšom období v súvislosti s koronakrízou? Čo všetko bude vplývať na vaše opatrenia?

"S ohľadom na bezpečnosť majú momentálne všetci naši pracovníci umožnené pracovať z domu. Nepripúšťame zmeny pracovných pomerov či dokonca prepúšťanie. Aj napriek vplyvu nového koronavírusu na aktuálne fungovanie ekonomiky nepredpokladám po skončení opatrení ani znižovanie cien nehnuteľností. Na trhu je stále nedostatok bytov, a preto na to zatiaľ neexistujú žiadne dôvody. Rovnako ani pri bytoch, ktoré budú dokončené o jeden – dva roky nevidím dôvody na korekciu ceny. Preto aj na projektoch, ktoré boli v prípravnej fáze, naďalej aktívne pracujeme. Veríme v skorý návrat do normálneho režimu. Po odznení karanténnych opatrení predpokladám, že sa život aj ekonomika rýchlo spamätajú zo situácie, ktorú aktuálne prežívame."

Celý článok si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz: https://www.asb.sk/biznis/developeri/velki-developeri-na-slovensku-pocas-koronakrizy-pokracuje-sa-vo-vystavbe-ale-ocakava-sa-pokles-dopytu

Ochrana osobných údajov

© Copyright ITB, Mickiewiczova 9 , 811 07 Bratislava | created by 2CREATE advertising

Facebook Instagram Linkedin Youtube