Ži s ITB

Ako dokáže vhodná architektúra eliminovať klimatické zmeny

Novinka

16.08.2017


Aj vám je toto leto v Bratislave neskutočne horúco? Štatistiky, ale i subjektívny pocit potvrdzujú, že sú teploty u nás stále extrémnejšie. Dnes už nie je problém byt, či dom vykúriť, ale vychladiť ho. Pri výbere bývania myslite aj na riešenia, ktoré toto zohľadňujú. Dopyt po klimatických jednotkách sa zvyšuje, existujú však aj sofistikovanejšie prístupy.

V rámci moderných technológií na trhu vyniká riešenie stropného chladenia. Funguje pomocou tepelného čerpadla, ktoré umožňuje chladenie, kúrenie a výrobu teplej úžitkovej vody. Ochladzovanie stien pracuje pomocou rúrok v strope, kde cirkuluje studená voda. Ide o pasívne chladenie cez sálanie, čo je telu prospešný spôsob znižovania teploty. Chladnejšia voda v rúrkach pohlcuje nadbytočné teplo z miestnosti. Funguje bez prievanu v porovnaní s klímou, čím nemôže vzniknúť nepríjemné stuhnutie krku a chrbta. Taktiež nevysušuje vzduch, vzniká rovnomerná teplota v miestnosti, má tichú prevádzku, je vhodné pre alergikov a má nižšie prevádzkové náklady. Tiež sa tak neruší jeho efekt pri otvorení okna, alebo balkóna. V dnešnej pokrokovej dobe je prínosom jeho inteligentné fungovanie pomocou fixného ovládacieho panelu v byte, alebo aplikáciou v mobilnom telefóne. Systém dokáže dokonca sám regulovať teplotu podľa štatistík z histórie používania.

Horúce vlny vzduchu v domácnosti pomáha okrem technológií riešiť aj architektonický dôvtip. Niektoré techniky sú známe už od dávnych čias. Avšak obyvatelia našej otepľujúcej sa planéty ich potrebujú poznať a prakticky používať už aj v iných zemepisných šírkach. Pomáhajú nám materiály stavby, ideálne tehla, svetlá farebnosť striech odolných voči slnku, tienenie v okolí domu, sklo okien blokujúce UV lúče, či zachovanie prirodzeného prúdu vzduchu. Skvelé je tiež zahrnúť do bezprostredného okolia domu rastliny, ktoré tienia a absorbujú teplo a vodu, ktorá chladí. Ľudia v krajinách s horúcou a vlhkou klímou, napríklad v Ázii, sa často chránia dáždnikom. Tento princíp inšpiroval developera a architekta na Floride a postavili „Dáždnikový dom“ („Umbrella House“) a ušetrili vraj 30% nákladov na klímu. Prečo nie?

U nás myslíme na túto tému tiež. V projekte Kolísky je možné objednať si aj stropné chladenie. Máme tu tepelné čerpadlá, ktoré to umožňujú zároveň aj s podlahovým kúrením. Popri technológiách využívame pri tejto problematike samozrejme aj vynachádzavosť našich architektov. Napríklad balkóny presahujú z južných strán a v lete tienia, ale zároveň umožňujú v zime svietiť nízke slnko, ktoré prehrieva byt. Tak ako v zrealizovanej administratívnej budove Wallenrod na Mickiewiczovej 9, kde sídli ITB, sme aj v projekte Kolísky navrhli fasádu s vertikálnymi záhradami. V lete steny obrastú zeleňou, čím tienia, zlepšujú vlhkosť a klímu. V zime sa ostrihajú, čím sa nízke slnko dostane do interiéru a prostredia. V okolí našich budov a pod oknami minimalizujeme spevnené plochy. Namiesto toho máme stromy a zeleň, ktoré zadržiavajú vlhkosť a neprehrievajú tak prostredie ako asfalt alebo autá, z ktorých by mali okolité okná tepelné zisky. Uprednostňujeme vždy v blízkosti park, predzáhradky a inú zeleň, ktoré vyrábajú klímu a samotnú atmosféru dvora. Zohľadňujeme mnohé detaily, ktoré však tvoria celok zážitku z bývania. Dlhé hodiny formujeme tie najlepšie riešenia pre budúcich obyvateľov. Nezabudnite si všímať aj tieto záležitosti pri výbere akéhokoľvek bývania.

Ochrana osobných údajov

Nastavenia cookies

Zásady používania cookies

© Copyright ITB, Mickiewiczova 9 , 811 07 Bratislava | created by 2CREATE advertising

Facebook Instagram Linkedin Youtube