Ži s ITB

Akých 5 trendov ovplyvnilo realitný trh roku 2015 a ako to bude vyzerať v roku 2016?

Novinka

10.01.2016 | ITB


Minulý rok bol na realitnom trhu v Bratislave zaujímavý, dynamický a priniesol niekoľko nových či posilnených trendov. Dokončilo alebo začalo sa veľa projektov, uzavrelo sa veľa obchodov a mnohí našli v tomto roku nový domov. Spísali sme pre vás 5 trendov, ktoré nás v tomto roku zaujali najviac a ktorých pokračovanie odhadujeme aj na rok 2016.
 
1. Pohyb

Na trhu bolo rušno, vysoká bola ponuka i dopyt. Uzavrelo sa množstvo obchodov, predalo sa veľa nehnuteľností. Len za prvé 3 kvartály 2015 prišlo v Bratislave do predaja vyše 1500 bytov v rozostavaných projektoch a polovica z nich sa stihla do konca Q3 aj predať. Rekordné čísla tiež zaznamenávali dopredaje už dokončených starších projektov.

V roku 2016 naďalej očakávame rastúci dopyt ako aj pribúdanie nových projektov. Objem obchodov na realitnom trhu by teda mal oproti roku 2015 opäť mierne vzrásť.
 
2. Stúpajúca kvalita

V roku 2015 presiahla priemerná cena novostavby sumu 2 200 € s DPH za meter štvorcový a predávali sa skôr nehnuteľnosti menších výmer. Bolo to spôsobené tým, že na trh prišlo veľa novostavieb, ktoré ponúkali smart riešenia na menšej ploche s kvalitnejšími dispozíciami. Zároveň ceny jemne tlačil hore aj vysoký dopyt na trhu.

Vzhľadom na kúpnu silu by v roku 2016 mohol v strednom segmente vzrásť záujem aj o väčšie byty pre rodiny. Taktiež očakávame, že priemerné ceny za m2 budú atakovať hranicu 2 400€ s DPH.
 
3. Fundovaní klienti

Minulý rok tiež ukázal posun v pripravenosti klientov posudzovať kvality projektov. Klienti boli zorientovaní v ponuke jednotlivých projektov, boli lepšie pripravení a neváhali intenzívne rokovať s developerom o zmluvných podmienkach, garanciách, termínoch a forme splatnosti.

Z tohto javu máme radosť, pretože je vždy príjemnejšie rokovať s erudovaným partnerom a radi sme preto zvýšili flexibilitu našich ponúk.
 
4. Dostupnejšie financovanie

Developeri v roku 2015 ponúkali modely financovania pohodlné pre klienta (financovanie záloh, v niektorých prípadoch možnosť bývať už po uhradení 3 000 €). Situácii prospeli aj naďalej rekordne nízke úrokové sadzby hypoték okolo 2 % a teda vysoká dostupnosť klasického úverového financovania. Developeri zároveň jednali ústretovo a ponúkali možnosti výhodného rozloženia splátok kúpnej ceny za byt (10 % pri podpise zmluvy o budúcej zmluve, 90 % po odovzdaní bytu).

Na rok 2016 sa mierne sprísnili pravidlá hypotekárneho financovania, dobrou správou však je, že banky sú aj naďalej hladné po financovaní bývania. V tomto roku by sa situácia nemala výrazne meniť, no v strednodobom horizonte očakávame nárast úrokových sadzieb, preto je dobré využiť súčasné výhodné podmienky.
 
5. Think big

V Bratislave ožili veľké projekty so stovkami bytov, niektoré na územiach niekdajších priemyselných oblastí (brownfieldy). Umožnil to väčší optimizmus developerov smerom k predajnosti na živom trhu a zároveň po krízových rokoch zvýšená ochota bánk financovať tieto veľké investície. V Bratislave ožili aj roky stojace ruiny či zbúraniská a mnohokrát zmenšované a pozastavované projekty dnes rastú rýchlym tempom.

Naštartovali sa veľké projekty ako Stein, Cvernovka (YIT Slovakia), Panorama City, Zuckermandler (J&T Real Estate), Čulenova (Penta Investments) a tak isto náš projekt Čerešne. V roku 2016 ďalej očakávame posun v projekte Bergamon (YIT Slovakia), štart projektu River Park II a my začneme s výstavnou 2. etapy projektu Čerešne. 

Zdroj:
LEXXUS, a.s.
Miletičova 5
Bratislava
821 08 

Ochrana osobných údajov

Nastavenia cookies

Zásady používania cookies

© Copyright ITB, Mickiewiczova 9 , 811 07 Bratislava | created by 2CREATE advertising

Facebook Instagram Linkedin Youtube