Ži s ITB

Bývanie v meste: anonymita vs. komunita?

Článok

10.01.2016 | ITB


Pre bývanie v meste je často typická vysoká anonymita  a možno aj istá dávka ignorácie okolia. My však veríme, že domov, to nie sú len štyri steny bytu, ale zázemie blízkych ľudí, dobré vzťahy so susedmi, príjemné okolie a priateľská atmosféra. Preto v našich projektoch nezabúdame na komunitný rozmer obytných zón, čím chceme skvalitniť bývanie v meste s nestavať len rádové byty, ale naozajstné domovy.

Anonymné sídlisko
 
Veľa bytov v staršom dome diskutabilnej kvality, problémy s parkovaním. Pred domom staré, zničené detské ihrisko a nevyhovujúca občianska vybavenosť v pešom dosahu.…
 
Dá sa povedať, že to všetko patrí k určitej masovosti bývania v meste. Lenže je ťažké tvoriť komunitu so susedmi, pokiaľ vaše susedské zoznámenie prebehne pri príležitosti vytopenia bytu alebo formou búchania na strop. A stretnete sa maximálne v malom, nepohodlnom výťahu.
 
Tieto negatíva by sa dali prekonať, ak máte vo svojom bydlisku priestor, kde sa so susedmi stretnúť pri príjemnejších činnostiach. Koľko mamičiek si našlo kamarátky na detskom ihrisku, kam chodili s deťmi všetci rodičia z okolia? Ak si sused kupuje každý deň kávu v tom istom čase po ceste do práce, nedáte si ju občas spolu?
 
Ako to robíme my
 
V našich projektoch sa zakaždým snažíme vo všetkých oblastiach zabezpečiť kvalitné bývanie, preto sledujeme všetky z týchto aspektov:
 
1. Mierka

V minulom roku sa v Bratislave rozbehli niekoľké developerské projekty s počtami bytov okolo 400 (Stein), 600 (Panorama City) alebo 800 (Čulenova, Cvernovka). Oproti tomu naše aktuálne projekty majú napríklad 35 bytov (Sokolská Residence), 72 bytov vo 2 domoch (Nový háj) alebo 170 bytov v 6 budovách, priemerne 28 bytov na bytový dom (Čerešne). Dá sa tak pomerne spoľahlivo predísť tomu, že ledva registrujete susedov a veríme, že to vytvára lepší priestor pre osobný kontakt.
 
2. Technológia stavby

Je samozrejmé, že v roku 2016 sa stavby realizujú úplne inak ako napríklad v 70-tych rokoch 20. storočia. Aj v súčasnej konkurencii sa však snažíme dodržiavať maximálnu úroveň technológií v našich projektoch - od stavebných materiálov cez inštalácie až po štandardné vybavenie bytov podlahami atď. V našich domoch vás nezobudí sused, ktorý klepe rezne, ani vás nevytopí jeho práčka. Nie je ľahšie si takého suseda obľúbiť?
 
3. Priestor pre voľný čas

Výraz „občianska vybavenosť“ väčšinou vnímame zjednodušene ako to, či sú obchody bližšie alebo ďalej. Prínosným vybavením domu ale môžu byť aj iné prvky. V bizniscentre Wallenrod, v našom vlastnom domove, máme na prízemí výnimočnú kaviareň Satori Stage a vo dvore terasu prístupnú z viacerých kancelárií, takže sa v lete môžeme všetci stretnúť na trávniku s kávičkou v ruke.
 
V Novom háji v Petržalke sme popri výstavbe revitalizovali priľahlý park, ktorý nielen skrášlil lokalitu, ale dáva priestor na spoločenské vyžitie. Naučte v parku za domom svoje deti bicyklovať… A potom si zajedzte v pizzerii priamo v dome. Neznie to dobre?
 
Z hľadiska komunitnosti ale najďalej zachádza projekt Čerešne v Dúbravke. Komplex ôsmich domov utvára uzavretý vnútroblok, ktorý dá priestor oddychovej zóne priamo pod oknami vrátane detského ihriska a jedinečných komunitných záhrad. Každý z bytov bude mať možnosť vo vnútrobloku dostať kúsok záhradky, v ktorej si bude môcť vypestovať napríklad bylinky alebo zeleninu do kuchyne.
 
Čerešničkou na torte ešte môžu byť aj komunitné terasy, ktorých návrh pripravujeme do diskusie s budúcimi obyvateľmi. Každý z domov by mal na streche vlastný priestor, kde sa môžu susedia stretnúť v lete na grilovačke alebo si spolu zacvičiť.
 
Okrem toho počítame v Čerešniach s 11 obchodnými prevádzkami vrátane materskej školy priamo v objekte. Chýbať by nemali ani miesta oddychu ako kaviareň, reštaurácia, kníhkupectvo a ďalšie.
 
Ako si teda vyberať
 
Mnohým vyhovuje mestské bývanie - všetci pod sebou v jednej veži. Ale my sme rozhodne fanúšikmi bývania s trávnikom a s partiou susedov pri grile, kde behajú popod nohy vysmiate deti a občas zašteká pes. Tak si predstavujeme domov.
 

Ochrana osobných údajov

Nastavenia cookies

Zásady používania cookies

© Copyright ITB, Mickiewiczova 9 , 811 07 Bratislava | created by 2CREATE advertising

Facebook Instagram Linkedin Youtube