Ži s ITB

Iný pohľad na vzdelávanie – založte škôlku v Čerešniach

Novinka

16.08.2017


Najlepšia škôlka na svete menom „Fuji“ sa nachádza v Tokyu, v Japonsku. Ide o veľkolepý areál bez stien medzi triedami, kde sa deti môžu hrať, behať, skákať a liezť. Väčšinu času trávia na čerstvom vzduchu. Je situovaná okolo stromov, po ktorých môžu liezť. Má nekonečné ihrisko na vrchu okrúhlej strechy. Používa sa tu inovatívny koncept vzdelávania Montessori. Dali by ste dieťa do takejto škôlky?

OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) ju označila za jednu z najlepších stavieb škôl na svete. Taktiež ju zaradila do zoznamu 100 najinšpiratívnejších inovácií v oblasti vzdelávania. Nazýva sa tiež „Strešný dom“ („The Roof House“) a navrhol ju architekt Takaharu Tezuka. Hlavným aspektom tejto budovy je prekonávanie bariér, fyzicky aj metaforicky.

Stromy sú zasadené v strede tried, čím rozbíjajú hranice medzi exteriérom a interiérom a keďže tam nie sú steny, deti sa môžu voľne pohybovať v rámci priestoru. Majú tam posuvné dvere otvorené dve tretiny roka, aby uvoľnili pohyb zvnútra von. Kvôli neobmedzenému priestoru sa miešajú zvuky z tried, čo spôsobuje hluk na pozadí. Paradoxne sa týmto dosahuje cieľ udržať deti pokojné. Filozofia za tým je, že najmenší majú často problém zaspať v tichom prostredí, plačú a sú nervózni. Najlepšie sa cítia v ruchu prostredia. Zvuky vytvárajú uvoľnenú atmosféru a vyzerá to tak, že to funguje. Toto miesto navštevuje aj približne 30 detí s autizmom a žiadne z nich neprejavuje známky autizmu počas ich pobytu v škôlke. Uvoľnené prostredie bez stresu im pomáha stať sa súčasťou dennej školskej rutiny bez strachu.

Aplikuje sa tu vzdelávacia metóda Montessori, ktorej hlavným znakom je škola hrou a učenie vedené vlastnou osobnosťou. Okrúhla strecha a celková otvorenosť areálu nabáda k pohybu. Deti sú ponechané samotné a učenie prebieha spontánne. Podľa prieskumu sa pohybujú päť krát viac než v iných škôlkach. Sami objavujú svet, čo im umožňuje skvelý dizajn budovy. Rozhodujú sa ako a kde sa budú hrať, na ktorej hodine sa chcú zúčastniť a tým aj, ako sa chcú učiť. Dizajn budovy napomáha uplatňovať metódy Montessori, avšak najdôležitejšia je filozofia a nastavenie mysle prevádzkovateľov. Podľa odborníkov z oblasti inovácií sú personalizované vzdelávacie systémy tie, kde sa mladí ľudia cítia hodnotní, videní, ich záujmy majú zmysel a rozumejú, že učenie prebieha kdekoľvek a kedykoľvek. Tento slobodnejší prístup môže byť uplatnený všade, odhliadnuc od krajiny, dizajnu budovy, či rozpočtu.

Naša najmladšia generácia a vzdelávací systém by mali určite benefit zo vzniku novej škôlky u nás. Či už by išlo o koncept, ktorý na Slovensku existuje alebo o niečo celkom odlišné. Pre vašu ideu ponúkame v Čerešniach veľkolepý priestor určený na škôlku. Sami sme zvedaví, ako bude napokon vyzerať vo finále. Viac o nej sa dočítate tu

Ochrana osobných údajov

Nastavenia cookies

Zásady používania cookies

© Copyright ITB, Mickiewiczova 9 , 811 07 Bratislava | created by 2CREATE advertising

Facebook Instagram Linkedin Youtube