Ži s ITB

Kancelária ako druhý domov

Článok

04.12.2018


SPOKOJNÝ ZAMESTNANEC JE ALFA A OMEGA
Pracovné prostredie by malo byť zdravé s ohľadom na všetkých členov tímu a druh ich práce. Ide o jeden z významných faktorov, ktorý ľudia zvažujú pri výbere povolania. Do práce sa chodí lepšie, keď vieme, že nás tam čaká príjemné
a inšpiratívne prostredie. Dobrý zamestnávateľ by však mal ponúknuť aj niečo navyše. Rozmaznávať zamestnancov prostredníctvom úžasného pracovného prostredia je určite správny krok k spokojnosti. Mať kanceláriu, ktorou sa dá pochváliť, kde sa dá pracovať naplno, ale aj s možnosťou na chvíľu relaxovať či využiť inšpiratívny kútik, je určite správny krok. Vedia to aj v ITB Development.

SPOKOJNOSŤ SA ODZRKADĽUJE NA PRACOVNOM NASADENÍ
V dôsledku zlepšovania pracovných postupov sa zvyšujú požiadavky na tvorbu a úpravu pracovného prostredia. Pozitívne a negatívne faktory pracovného prostredia ovplyvňujú správanie, nálady, pocity zamestnanca a odzrkadľujú sa predovšetkým na jeho práci a zdravotnom stave. Do práce chceme chodiť radi.
Z tohto dôvodu je nesmierne dôležité, aby zamestnávatelia vytvárali vhodné pracovné prostredie pre svojich zamestnancov a dbali na priestorové a funkčné riešenie pracoviska. Ergonómia využíva všetky dostupné prostriedky a metódy k dosiahnutiu optimálnej pohody človeka pri práci s ohľadom na požadovaný výkon. Pre človeka sú okrem faktorov, akými sú teplota prostredia, kvalita vzduchu a klíma, dostatočné osvetlenie, dôležité aj psychické faktory, teda to, či sa cíti dobre. To má vplyv aj na jeho fyzické a psychické zdravie.

SLOBODA V PRACOVNOM PROSTREDÍ
Hovorí sa, že spokojný zamestnanec je dobrý zamestnanec. Preto je podstatným faktorom vhodné pracovné prostredie s ohľadom na druh práce, ktorú zamestnanci vykonávajú, ale aj s ohľadom na to, akým spôsobom im priestor dovolí oddýchnuť si od pracovných záležitostí.
Ak chce zamestnávateľ docieliť psychický pokoj svojich zamestnancov, mal by im dožičiť slobodu v zmysle odpočinku od mozgovej aktivity, ktorá je, ako všetci vieme, veľmi únavná a vyčerpávajúca.
Niekto v práci potrebuje pokojné prostredie, niektorí pracujú tímovo a to je dôvod koncipovať kancelárie tak, aby boli vhodné pre všetky skupiny ľudí, ktoré sa v priestore zdržiavajú.
Populárny otvorený systém kancelárií - open space - nemusí byť aplikovaný na celú plochu kancelárie a dá sa ponúknuť tímom, ktorých práca vyžaduje kontinuálnu spoluprácu. Tí, ktorých práca si žiada viac pokojného premýšľania, ocenia samostatnú kanceláriu, prípadne priestor zdieľaný len s pár kolegami.
Kuriózne prvky odľahčia kancelárie a bojujú proti stereotypu. Aj v ITB Development sa s radosťou pohrali s netradičnými kúskami. Nebáli sa pomaľovať podhľady kancelárií v otvorených priestoroch či situovať trezor rovno na recepcii. Tieto prvky môžu byť aj praktickou súčasťou kancelárie – tak ako napríklad vzorky, z ktorých sa vyberajú prvky interiérov bytov, osadené na posuvných stenách. Čakanie na predajnom mieste si môžete spríjemniť sedením na veľkej hojdačke a preniesť sa do pohodlného módu. Čakanie tak môže byť dokonca zábavné!
Vyriešiť krátke stretnutie sa dá aj odľahčenou formou. Pre túto príležitosť nájdeme v ITB ostrovček s farebnými sedačkami a stolíkom. Možnosť zatiahnuť záves pre dosiahnutie väčšieho súkromia robí z tejto veľmi obľúbenej zóny plnohodnotnú minizasadačku.
V prípade, že niekto potrebuje vypnúť mozog či načerpať inšpiráciu, môže sa sem „zašiť“ s knihou či časopisom, napríklad aj o architek- túre a dopriať si chvíľku na relax.
Množstvo zelene sa okrem estetickej stránky stará aj o zdravotné hľadisko, preto by mali byť rastliny v hojnom počte prirodzenou súčasťou kancelárií. V ITB to vedia. Zeleň tam stretnete na každom kroku. Víta vás dokonca už od ulice prostredníctvom zelenej fasády, ktorá je vytvorená zo špeciálnej zmesi rastlín odolávajúcich výkyvom teplôt medzi sklenenými tabuľami. Ide tiež o unikátny kúsok. Jedinečný je aj priestor záhradky, ktorá je akousi oázou zelene slú- žiacou po celý deň všetkým kolegom, ktorí sa chcú nadýchať čerstvého vzduchu či si po práci spraviť piknik alebo spoločnú grilovačku.

VYTVORIŤ PRE ZAMESTNANCOV NIEČO NAVYŠE
Vytvoriť niečo navyše sa určite stretne s pozitívnou odozvou. Priestor, kde sa dá na chvíľu si odpočinúť, zbaviť sa stresu či si len tak posedieť v príjemnom prostredí, je určite správnou voľbou pri zariaďovaní kancelárií. Zamestnávateľ udáva pravidlá. Mal by poznať svoj tím a dopriať mu aj trocha zábavy. Populárne je zriadiť kolegom herňu, prípadne nájsť priestor pre stolný futbal či pingpongový stôl. Pre pokojnejšie povahy, ktoré rady relaxujú, dobre poslúži relaxačný priestor. Môže to byť balkón, záhradka či miestnosť, kde sa dá zmierniť tempo a upokojiť myseľ.
Takýmito doplnkami v kancelárii určite nič nepokazíte. Naopak, spokojný zamestnanec dokáže potom pracovať s radosťou a na vyššie obrátky.

ZOPÁR SVIEŽICH TIPOV NA ZÁVER
1.
Industriálny štýl v spolupôsobení s modernými prvkami dokáže z fádnych kancelárií vytvoriť veľmi pohodlné pracovné prostredie. Pútavé prvky vo forme monumentálnych svietidiel či kontrast chladného betónu s tehlovou stenou v doplnení o veľkoplošné obrazy dotvorí kanceláriu tak, že sa do nej budete určite radi vracať.
2.
Nechať vyniknúť priestor pomocou rôznych zón je trendom, ktorý si nachádza obľubu. Štúdie potvrdzujú, že denné svetlo sa aktívne podieľa na výkone zamestnancov. Preto by sme im mali dopriať presvetlené interiéry. Prvky, ktoré neprehliadne nikto, sú tromfom, ktorý dodá šmrnc. Tak ako zahrá dvojica starých perzských kobercov na lesklej podlahe.
3.
Elegantná čierna. Pre mnohých kráľovná všet- kých farieb. Odvážny koncept pod vedením architektov dokáže krásne rezonovať. Open space aktívneho tímu spolupracovníkov musí spĺňať náročné požiadavky. Dizajn a štýl sú jednou z nich.
4.
Spoločné priestory by mali byť originálne, funkčné a lákavé pre trávenie času v nich. Zamestnanci ocenia niečo navyše. Možnosť oddýchnuť si či si po práci v nesilenej nálade ešte priateľsky dopovedať pracovné záležitosti v peknom prostredí, ktoré pre nich prichystali nadriadení, je určite príjemné. Kedysi sa hovorilo, že všetky pikošky sa dozviete vo firemnej kuchynke, dnes už je vo firmách takýchto oddychových a spoločenských zón na stretávanie sa viac.
5.
Chillout zóna, kde sa dá dokonca aj vystrieť si na chvíľu chrbát na pohovke, padne po dlhom sedení vhod. Chvíľu sa zastaviť a popremýšľať či neformálne prebrať s kolegami výsledky futbalových zápasov. Aj malá porada sa znáša lepšie v uvoľnenej atmosfére. Takéto oddychové zóny začínajú byť plnohodnotnou súčasťou moderných kancelárií. Tento trend sa teší obľube.
 
 

Ochrana osobných údajov

Nastavenia cookies

Zásady používania cookies

© Copyright ITB, Mickiewiczova 9 , 811 07 Bratislava | created by 2CREATE advertising

Facebook Instagram Linkedin Youtube