Ži s ITB

Open House London 2018 – po stopách architektúry

Novinka

26.10.2018


Milovníci dizajnu a architektonickí nadšenci zvyčajne navštevujú Londýn každý september, keď sa koná Londýnsky dizajnový festival a obľúbený Open House London. Tento rok bolo súčasťou víkendového podujatia, ktoré sa konalo od 22. do 23. septembra, viac ako 800 budov.

ITB Development a náš ateliér Architekti Šebo Lichý sa ako spoločnosti, ktoré sa špecializujú na inovatívne projekty, ktoré sa vždy odlišujú od ponuky na trhu, museli zúčastniť na tomto architektonickom „výlete“. Tento víkend nám slúži ako veľká inšpirácia na developerské projekty, pretože my sa vždy radi učíme aj zo zahraničia. 

Niečo podobné, avšak v malom, sme zažili na vlastnej koži, keď sme pred rokmi robili Open House u nás. Privítali sme ľudí na otvorení Business Garden Štefánikova. Cítili sme potrebu komunikovať ten obrovský kus práce, ktorý sme na tomto projekte odviedli. Išlo sčasti o rekonštrukciu a sčasti novostavbu na mieste dvoch pôvodne susediacich budov postavených v 50. a 70. rokoch minulého storočia. Väčšina reakcií bola vtedy veľmi pozitívna, prišlo omnoho viac návštevníkov než sme očakávali. V Londýne sa jedná o „masovú akciu“ – bolo krásne vidieť, že ľudia chcú tráviť víkend tým, že chodia po stavbách.

Počas jedného víkendu v roku dostávajú obyvatelia a návštevníci Londýna príležitosť nahliadnuť za mnohé dvere, ktoré sú po zvyšok roka pre verejnosť zatvorené. Zvedavci tak môžu spoznať interiér mnohých londýnskych pamiatok a sídiel. Na výber je tak množstvo architektonických klenotov vrátane niektorých z najkrajších budov Londýna.

Tohtoročná téma sa niesla v štýle "nového Londýna" s ohľadom na rozvíjajúce sa kultúrne uzly, kľúčové regeneračné projekty a najnovšie orientačné body. Súčasťou témy boli aj ženy, ktoré menia tvar Londýna v odvetví ovládanom mužmi.

Klasika ruka v ruke s modernou architektúrou
Obľúbená a bezplatná udalosť otvára brány svojich najväčších pamiatok.Medzi najväčšie lákadlá patrili určite nové americké veľvyslanectvo v Nine Elms, Royal Opera House a nové sídlo spoločnosti Bloomberg – najudržateľnejšej kancelárskej budovy na svete. Bola možnosť navštíviť aj London Eye alebo BT Tower, ktorá je otvorená pre verejnosť od roku 1980.

Tohtoročné turné Open House odprezentovalo napríklad talent Sadie Morgan, spoluzakladateľku Stirlingovej ceny dRMM, Elsie Owusu, ktorá je zodpovedná za hlavný plán pre stanicu Green Park a Julia Barfield, ktorá je spoluautorkou London Eye. 

Zaujímavý bol svetový ekologický prístup v architektonickom prevedení. Moderné a ekologické prvky boli použité rozumne. Niektoré stavby dýchajú anglickou klasikou, v iných je cítiť prijemný závan modernej architektúry.

Návštevníci nie iba z fachu
Open House London je najväčšia akcia svojho druhu na svete a ponúka prechádzky a rozhovory, ako aj šancu navštíviť alebo iba prejsť okolo niektorých neuveriteľných priestorov, ktoré sú niekedy až dych vyrážajúce. Podujatie priláka ročne tisícky návštevníkov, či už expertov alebo laikov. Verejnosť javí obrovský záujem, pretože udalosť je dokonalo zorganizovaná a naplánovaná. Stretli sme tam rôzne skupiny ľudí, ako napríklad architektov, ale i veľa starých ľudí, ktorí sa zaujímajú o architektúru. Videli sme, že tým mesto žije. Tu vidíme rozdiely: ľudia sa zaujímajú o podujatie, zaujímajú sa o otvorené a sprístupnené domy a majú aj sofistikované otázky. Nemôžme povedať, že by sa ľudia u nás nezaujímali o mesto a architektúru, avšak žiaľ čo zaostáva je vzdelávanie a hlavne nadšenie pre danú tematiku.

Ochrana osobných údajov

Nastavenia cookies

Zásady používania cookies

© Copyright ITB, Mickiewiczova 9 , 811 07 Bratislava | created by 2CREATE advertising

Facebook Instagram Linkedin Youtube