Ži s ITB

Pracovňu alebo pracovný kút môžete mať v akomkoľvek byte!

Novinka

28.09.2017


Či už sme zamestnanci alebo podnikatelia, často sa stáva, že pracujeme z domu. Poznáme aj nevýhody tohto režimu, mnohým z nás však vyhovuje. Globálna ekonomika tento trend podporuje a stále viac zamestnávateľov umožňuje nielen prácu z kancelárie, ale i z domu. Príjemné prostredie je pre intelektuálnu činnosť stimulujúce a robí ju kreatívnou.

V starších bytoch v centre mesta boli kedysi izby pre služobníctvo, resp. komory. Tieto miestnosti sa dnes často transformujú na pracovne. Ak to rozloha vášho bytu, či domu dovoľuje, určite si zriaďte pracovňu v samostatnej miestnosti. Avšak existujú mnohé spôsoby, ako si vytvoriť vhodný pracovný kút aj v rámci inej izby. Z psychologického hľadiska neodporúčame situovať toto miesto v nočnej časti, tzn. v spálni. Tam by ste mali mať podmienky na nerušený odpočinok. Nemala by sa tam nachádzať energia povinností, nedokončených úloh a starostí. Bude sa vám zaspávať určite ľahšie. Preto je ideálne umiestniť pracovný kút v kuchyni, alebo obývačke. Tiež by ste nemali pracovať na jedálenskom alebo konferenčnom stole, ale mali by ste mať na to vyhradené miesto.

Vedeli by ste si predstaviť váš domov v niektorom z našich bytov? Popustite uzdu fantázii a vymyslite pracovný kút podľa pôdorysu vo vami vybranom byte, napríklad v projekte Gansberg Koliba. Alebo napríklad v Záhorskej Bystrici v Kolískach? Najlepšie je nájsť nevyužitý kút miestnosti alebo voľnú časť steny, pred ktorou je vhodný priestor. Výklenky určené pre vstavané skrine môžu tiež slúžiť ako vhodné miesto. Úložného priestoru však nikdy nie je dosť, takže je potrebné zvážiť, či by ste obetovali toto miesto pracovnému kútu.

Alebo vás lákajú byty napríklad v projektoch MAMAPAPA či Čerešne? Základné požiadavky na správne plnenie účelu pracovného miesta je istá miera nerušeného pokoja, dobré osvetlenie, ideálne prirodzené, alebo použitím vhodnej lampy. Stolička, stôl a počítač musia byť v polohe, kedy môžete rovno sedieť. Ak máte dostatok plochy, je možné kúpiť, resp. vytvoriť stolárom na mieru vhodný nábytok s úložným priestorom pre dokumenty a kancelárske potreby. Vhodné použitie farieb môže napomôcť atmosfére. Základné by mali byť neutrálne tóny, ako biela, čierna, sivá, použitie materiálov dreva. Žltej, modrej a zelenej vďačíme za duševné uvoľnenie. Zelenú môžete doplniť rastlinami, ktoré sú veľmi vhodné. Červená a oranžová majú povzbudzujúci účinok.

Toto miesto slúži nielen pre prácu, ale i vzdelávanie, surfovanie na internete, vybavovanie poštových zásielok, e-mailov a pod. Skvelé sú rôzne organizéry, nástenky, trendové tabule s poznámkami, príp. aj motivačnými výrokmi, či stanovenými cieľmi, ktoré si môžete meniť podľa aktuálnej pracovnej úlohy, resp. výzvy vo vašej kariére, alebo aj súkromnom živote. Tabuľu môžete na vhodné miesto položiť, zavesiť, ale odporúčame aj nalepenie tabuľovej fólie na stenu. Najkvalitnejším, avšak dlhodobejším riešením je aplikácia magnetickej farby, na ktorú natriete čiernu tabuľovú farbu. Tento dizajnový prvok má tiež praktické využitie, kedy tam môžete umiestňovať poznámky s magnetkami, alebo písať, či kresliť kriedou, dokonca trvácnejšou kriedovou farbou vo fixke.

Fantázii sa medze nekladú. Ak máte dostatok priestoru, toto miesto môže variabilne slúžiť aj ako čitáreň. O jej zariadení sa dočítate v jednom z ďalších vydaní „Noviniek“ od nás. 

Ochrana osobných údajov

Nastavenia cookies

Zásady používania cookies

© Copyright ITB, Mickiewiczova 9 , 811 07 Bratislava | created by 2CREATE advertising

Facebook Instagram Linkedin Youtube